İstanbul Şehir Üniversitesi
İngilizce Düzey Belirleme Sınavı (DBS)
&
İngilizce Yeterlik Sınavı (STEP)
KİMLER BAŞVURABİLİR?
 
İstanbul Şehir Üniversitesi’nde, öğretim dili İngilizce olan yüksek lisans programlarında öğrenim görmek isteyen adaylardan:
 
a) Başvuru son tarihine kadar başvuru koşulları arasında sayılan İngilizce Dil Yeterlik belgelerinden birini sunamayanlar
b) İngilizce Hazırlık Programı'nda öğrenim görme şartıyla kabul almak isteyenler.
 
ŞEHİR İngilizce Düzey Belirleme ve Yeterlik Sınavlarına başvuru yapabilirler.
 
Doktora programlarına başvuru yapan adayla üniversite tarafından yapılan dil yeterlik sınavına giremezler.
 
SINAV TAKVİMİ
 
 2017-2018 Bahar Dönemi​
 
​ İngilizce Düzey Belirleme Sınavı (DBS)
 
 24 Ocak 2018; 11:00​​
 İngilizce Yeterlik Sınavı (STEP) - Yazılı Sınav
 
 25 Ocak 2018; 10:00
 
 İngilizce Yeterlik Sınavı (STEP) - Sözlü Sınav
 
 25 Ocak veya 26 Ocak 2018
 
SINAV BAŞVURUSU
 
İzlenmesi gereken başvuru işlem basamakları aşağıdadır:
 
1. Adayların, online başvuru sistemi üzerinde, "STEP'e gireceğim" seçeneğini işaretlemeleri gerekmektedir. Adaylar, DBS'den 1 saat önce Diller Okulu Sekreteri'nden sınava giriş belgesini teslim alacaklardır. Sınava giriş belgesini teslim alabilmek için adaylar yanlarında 2 adet fotoğraf getireceklerdir.
 
2. İngilizce Düzey Belirleme Sınavı sonucu sınav günü saat 13’te açıklanacaktır. Düzey Belirleme Sınavı sonucunda İngilizce düzeyi orta (intermediate) ve üzeri çıkan tüm adaylar, STEP’e girmeye hak kazanırlar. STEP ücretli bir sınavdır. Adaylar sınav ücretini, Düzey Belirleme Sınavı’nın sonuçlarının açıklanmasından sonra aşağıdaki hesaba yatırabilirler. Sınav ücreti KDV dahil 200 TL.’dir. Adayların, aşağıda belirtilen hesaba açıklama kısmına “Ad-Soyad” yazarak, havale veya EFT yapmaları gerekmektedir. Sınav ücretini ödedikleri halde sınava girmeyen adayların ödemeleri iade edilmeyecektir.
 
Alıcı Ad Soyad
Banka
Şube Adı
Şube Kodu
Hesap No
IBAN
İstanbul Şehir Üniversitesi
Halkbank
Cevizli Şubesi
1340
10100429
TR96 0001 2001 3400 0010 1004 29
 
* Başka bir kişinin hesabından EFT veya havale aracılığıyla sınav ücretini ödeyen adaylar, açıklama kısmına mutlaka “Ad-soyad”larını yazmalıdırlar. Aksi takdirde, sınava girişte sıkıntı yaşayabilirler.
 
3. Adayların sınavlara gelirken, sınav giriş belgesi ile birlikte resimli bir kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, öğrenci kimlik kartı, pasaport, vb.) getirmesi gerekmektedir. Yanında kimlik belgesi olmadan sadece sınav giriş belgesi ile gelen adaylar sınava alınmayacaktır.
 
 
SINAV DETAYLARI

1. İngilizce Düzey Belirleme Sınavı (DBS):
 
Lisansüstü başvuru koşullarında istenen İngilizce dil sınavı belgelerinden biri ile İngilizce yeterliliğini sağlayamayan tüm adaylar, düzey belirleme sınavına girmek zorundadırlar.
 
Ücretsiz olarak gerçekleştirilen bu sınav sonucunda İngilizce düzeyi orta (intermediate) ve üzeri çıkan tüm adaylar STEP’e girmeye hak kazanırlar.
 
Orta (intermediate) düzeyde sonuç alan adaylara ve STEP’ten yeterli puanı alamayanlara çok kısıtlı kontenjan çerçevesinde ve ilgili yüksek lisans program koordinatörlüğünün onayıyla İstanbul Şehir Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı’nda dil becerilerini geliştirme olanağı sunulmaktadır.
 
Orta düzeyin altında sonuç alan adaylar sınavdan başarısız kabul edilerek, yüksek lisans programı tarafından değerlendirmeye alınmazlar.
 
Sınav süresi 50 dk.dır. Sınav sonuçları, aynı gün saat 13'te ilan edilecektir.
 
2. İstanbul Şehir Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı (STEP):
 
Düzey Belirleme Sınavı'nda orta düzey ve üzerinde sonuç alan tüm adaylar STEP'e girebilirler.
 
Yazılı sınav süresi, 155 dk.'dır. Konuşma sınavı bir sonraki gün yapılacaktır. Adaylara yazılı sınavın sonunda, konuşma sınav saati yazılı olarak bildirilecektir. Sınav sonuçları üç gün içerisinde internet sitemizde duyurulacaktır.
 
STEP Öğrenci El Kitabı için tıklayın. (Öğrenci el kitabı İngilizce'dir)  
 
Başarılar dileriz.
 
İstanbul Şehir Üniversitesi
Diller Okulu
İngilizce Hazırlık Programı
 
 
Son Güncelleme: 15.01.2018; 15:47